Втеча з України з домашніми тваринами
Щомісяця тисячі людей все ще залишають Україну, рятуючись від війни, а разом з ними і безліч їхніх улюблених домашніх улюбленців. Щоб полегшити ввезення цих тварин, країни-сусіди України та деякі інші держави-члени ЄС скоригували правила ввезення тварин до 17 липня 2023 року. З того часу звичайні правила в’їзду до ЄС знову застосовуються до так званих третіх країн, не включених до списку, до яких також входить Україна.
Дізнайтеся більше про діючі правила в’їзду до ЄС тварин з України в цьому блозі про захист тварин.
Основа
В’їзд із домашніми тваринами (зокрема: собаками, кішками чи тхорами) з третіх країн, не включених до списку, таких як Україна, до однієї з держав-членів Європейського Союзу дозволено відповідно до Регламенту ЄС (ЄС) 576/2013 про переміщення домашніх тварин у некомерційних цілях та відповідно до Регламенту (ЄС) 577/2013 або (ЄС) 2020/2016, що вносить поправки до Додатку II до Регламенту (ЄС)577/2013, пов’язані з певними правилами.
Ось поточні вимоги щодо ввезення домашніх тварин з України.
У ЄС діють такі правила, які необхідно дотримуватись при в’їзді в країну з домашніми тваринами (собаками, кішками, тхорами). Домашні тварини (до п’яти) повинні:
- мати мікрочіп (відповідно до технічних вимог Додатка II Регламенту ЄС з перевезення домашніх тварин) або татуювання, що чітко читається, якщо воно було нанесене до 3 липня 2011 р.
- мати вакцину проти сказу відповідно до Додатка III (вакцина набуває чинності, якщо минуло не менше 21 дня після завершення протоколу вакцинації, передбаченого виробником для первинної вакцинації.
- мати сертифікат щодо здоров’я для тварин формату ЄС, виданий офіційним державним ветеринаром не більше ніж за 10 днів до прибуття. Він має супроводжуватися заявою про те, що переїзд здійснюється з некомерційних причин. Також необхідно мати при собі підтверджуючі документи, такі як сертифікат про вакцинацію або підтвердження результату аналізу крові для визначення титру антитіл до сказу відповідно до Додатка IV. Вони повинні показувати, що вакцинація була проведена не менше 30 днів тому і не менше 3 місяців до в’їзду і лише ветеринарами, уповноваженими у відповідній третій країні, та у лабораторії, схваленій Європейською комісією.
- бути з власником або з уповноваженою ним особою, але може перевозитися окремо від нього. Однак у останньому випадку їх потрібно повернути власнику через 5 днів після переїзду. Супроводжувальна особа, незалежно від того, чи власник це чи уповноважена особа, має надати письмову заяву про те, що тварина не переміщається у зв’язку з продажем або зміною власника.
Крім того:
- Дозволено мати максимум 5 домашніх тварин на людину, що виключається лише за участі у змаганнях чи подібних заходах.
- Під час в’їзду буде проведено перевірку документів. Це необхідно задекларувати на митниці у Німеччині.
- Цуценят (кошенят, тощо) можна ввозити не раніше, ніж у віці семи місяців (вакцинація від сказу через 12 тижнів + аналіз крові, взятий через 30 днів після вакцинації + період очікування 3 місяці).
Після десятиліть боротьби зі сказом ЄС тепер вважається вільним від наземного сказу. Сказ (також відоме як водобоязнь) – небезпечне для життя інфекційне захворювання людини і тварин. Вірус передається через слину зараженої тварини і зазвичай призводить до смерті. На сьогоднішній день найбільш ефективним засобом запобігання спалаху та поширенню сказу є профілактична вакцинація. Оскільки Україна не вважається вільною від сказу, при перетині кордону необхідно дотримуватись відповідних вимог до домашніх тварин (собаків, кішок та тхорів).
ВАЖЛИВО: Ця інформація стосується тільки подорожей з домашніми тваринами для приватних осіб без зміни власника та продажу.
Огляд: винятки застосовуються до липня 2023 року.
Після початку агресивної війни проти України, через яку мільйони людей були змушені бігти протягом кількох тижнів, країни-члени ЄС домовилися про прагматичне рішення на користь людей, що біжать, і тварин. Для швидкого та спрощеного перетину кордону з березня 2022 року введено винятки для в’їзду з домашніми тваринами. Подолавши бюрократичні перешкоди при перетині кордону, люди та тварини зможуть швидше дібратись до безпечного місця.
Федеральний уряд вже припинив дію винятків, тому початкові вищезазначені положення знову набули чинності з червня чи липня 2023 року (залежно від федеральної землі).
З розкритими обіймами та руками допомоги
З самого початку агресивної війни проти України ми, Всесвітнє товариство захисту тварин, твердо стояли на боці тварин та їхніх власників, надаючи допомогу. Організації, які ми підтримуємо, забезпечують, зокрема, прийом тварин з України до ЄС, наприклад, шляхом чіпування тварин, їх реєстрації, вакцинації від сказу, видачі паспортів домашніх тварин ЄС та забезпечення індивідуально необхідних карантинних заходів.
З 2023 року ми також підтримуємо операції в самій Україні – зокрема догляд та евакуацію тварин з прифронтових зон. Ви можете знайти огляд нашої поточної та попередньої екстреної допомоги, а також можливості підтримати цю роботу тут (німецькою мовою): https://welttierschutz.org/nothilfen-ukraine/.